We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBLPP15GFAL SVCE POLE 152" 1 GFCI 2 SL REC ALU
MODEL HBLPP15GFAL
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$996.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Finish type
Aluminum
Height
182 in
Knockouts
1
Number of receptacles
3
Type
with GFCI Protection
Hubbell Wiring Device-Kellems HBLPP15GFAL
UPC: 783585476193 | UNSPSC: 39131709 | GTIN: 00783585476193
Raceways, Wireways & Ducts > Power & Communication Poles > Power Poles
Wiring Device-Kellems Service Pole, 19-Strands Pre-Wired, (3) Receptacles, (1) Knockout Capacity, 4 Outlets, Outlet Configuration: GFCI Self-Test Duplex Receptacle, (2) Ground Fault Protected Style Line Duplex Receptacles, Knockout, 15 A, 125 VAC Outlet, 15 ft 2 in Length, 2.13 in Width, 2.13 in Depth, Aluminum, Clear, Anodized
Specs:
| Length | 15 ft 2 in |
|---|---|
| Type | 19-Strands Pre-Wired |
| Width | 2.13 in |
| Color | Clear |
| Finish | Anodized |
| Material | Aluminum |
| Capacity | (3) Receptacles, (1) Knockout |
| Depth | 2.13 in |
| Number of Outlets | 4 |
| Outlet Configuration | GFCI Self-Test Duplex Receptacle, (2) Ground Fault Protected Style Line® Duplex Receptacles, Knockout |
| Outlet Rating | 15 A, 125 VAC |
Packaging:
| Length | 183.0 in |
|---|---|
| Width | 3.9 in |
| Height | 2.7 in |
| Weight | 21.0 lb |
Certifications/Standards:
UL 5 | UL 498
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBLPP12GFAL
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLPP15GFAL
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLPP10GFAL
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLPPO15AAL
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLPP15AAL
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 6212-Z |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | EXEP202418 |
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | CUB4L020 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 100-K05DJ01 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | K2XG20-24V-24R90 |
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | 300006 |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | PS-3808 |
| Brand | StrongHold |
| Model | T7236-PB |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/