We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NSC5EBK07 P-CORDNETSELECTC5ESLIMBK7FT
MODEL NSC5EBK07
This vendor has a minimum order quantity of 97. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$4.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 97
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Industry Standard(s)
TIA-568-C
Length
7 ft
Number of conductors
8-Conductor
Sub brand
Copper Patch Cords
Type
NetSelect Cat5e
Wire size
#24 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems NSC5EBK07
UPC: 883778505980 | UNSPSC: 43223303 | GTIN: 00883778505980
DataComm/TeleComm > Patch Cords > Copper Patch Cords
Wiring Device-Kellems netSELECT Patch Cord, Slim Boot, Category: Cat 5e, (8) 24 AWG Conductor, UTP Solid Copper Conductor, RJ45 Connector, 7 ft Cord, Flame-Retardant PVC Insulation, Flame-Retardant PVC, Black, -40 to 130 deg F
Features:
- Slim, snagless boot for high density port
- PoE ready
- CM rated flame retardant PVC jacket
Specs:
| Type | Slim Boot |
|---|---|
| Color | Black |
| Cord Length | 7 ft |
| Connector Type | RJ45 |
| Temperature Rating | -40 to 130 deg F |
| Jacket Material | Flame-Retardant PVC |
| Conductor Size | (8) 24 AWG |
| Insulation Material | Flame-Retardant PVC |
| Conductor Type | UTP Solid Copper |
| Category Type | Cat 5e |
Packaging:
| Length | 7.5 in |
|---|---|
| Width | 6.8 in |
| Height | 0.7 in |
Certifications/Standards:
ANSI/TIA-568.2-D/568.C-2 | BAA Compliant | cULus Listed | RoHS Compliant | UL 94 V-0
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
NSC5EB07
Brand
Hubbell Wiring
Model
NSC5EBK07
Brand
Hubbell Wiring
Model
NSC5EW07
Brand
Hubbell Wiring
Model
NSC5EGY07
Brand
Hubbell Wiring
Model
NSC5ER07
| Brand | FK Bearing |
| Model | JF16-1 |
| Brand | HKK Chain |
| Model | 04BR100 |
| Brand | Harwal |
| Model | 04 x 10 x 04AO |
| Brand | Bestorq |
| Model | D690J6 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 10107056 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/