We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NSC6B05 P-CORDNETSELECTC6SLIMBL5FT
MODEL NSC6B05
This vendor has a minimum order quantity of 66. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$6.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 66
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Blue
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Industry Standard(s)
TIA-568-C
Length
5 ft
Number of conductors
8-Conductor
Sub brand
Copper Patch Cords
Type
NetSelect Cat6
Wire size
#24 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems NSC6B05
UPC: 883778504983 | UNSPSC: 43223303 | GTIN: 00883778504983
DataComm/TeleComm > Patch Cords > Copper Patch Cords
Wiring Device-Kellems netSELECT Patch Cord, Slim Boot, Category: Cat 6, (8) 24 AWG Conductor, UTP Solid Copper Conductor, RJ45 Connector, 5 ft Cord, Flame Retardant PVC Insulation, Flame Retardant PVC, Blue, -40 to 130 deg F
Features:
- Slim, snagless boot for high density port
- PoE ready
- CM rated flame retardant PVC jacket
Specs:
| Type | Slim Boot |
|---|---|
| Color | Blue |
| Cord Length | 5 ft |
| Connector Type | RJ45 |
| Temperature Rating | -40 to 130 deg F |
| Jacket Material | Flame Retardant PVC |
| Conductor Size | (8) 24 AWG |
| Insulation Material | Flame Retardant PVC |
| Conductor Type | UTP Solid Copper |
| Category Type | Cat 6 |
Packaging:
| Length | 7.5 in |
|---|---|
| Width | 6.8 in |
| Height | 0.5 in |
| Weight | 0.15 lb |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | ANSI/TIA-568.2-D/568.C-2 | cULus Listed | UL94 V-0 Flammability Rating
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
NSC6GN05
Brand
Hubbell Wiring
Model
NSC6GY05
Brand
Hubbell Wiring
Model
NSC6B05
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | PS-1019-CMS |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-AC8500B120V |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02145641UL |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBLAFB301BASEC |
| Brand | Rexnord |
| Model | 101-60887-2W/RIV |
| Brand | Rexnord |
| Model | 114-3549-81 |
| Brand | Royal Products |
| Model | 53624 |
| Brand | Timken |
| Model | 29602-4278 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/