We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NSC6GY07 P-CORDNETSELECTC6SLIMGY7FT
MODEL NSC6GY07
This vendor has a minimum order quantity of 58. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$7.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 58
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Gray
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Industry Standard(s)
TIA-568-C
Length
7 ft
Number of conductors
8-Conductor
Sub brand
Copper Patch Cords
Type
NetSelect Cat6
Wire size
#24 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems NSC6GY07
UPC: 883778505089 | UNSPSC: 43223303 | GTIN: 00883778505089
DataComm/TeleComm > Patch Cords > Copper Patch Cords
Wiring Device-Kellems netSELECT Patch Cord, Slim Boot, Category: Cat 6, (8) 24 AWG Conductor, UTP Solid Copper Conductor, RJ45 Connector, 7 ft Cord Length, Flame Retardant PVC Insulation, Flame Retardant PVC Jacket, Gray, -40 to 130 deg F
Features:
- Slim, snagless boot for high density port
- PoE ready
- CM rated flame-retardant PVC jacket
Specs:
| Type | Slim Boot |
|---|---|
| Color | Gray |
| Cord Length | 7 ft |
| Connector Type | RJ45 |
| Temperature Rating | -40 to 130 deg F |
| Jacket Material | Flame Retardant PVC |
| Conductor Size | (8) 24 AWG |
| Insulation Material | Flame Retardant PVC |
| Conductor Type | UTP Solid Copper |
| Category Type | Cat 6 |
Packaging:
| Length | 6.7 in |
|---|---|
| Width | 0.7 in |
| Height | 12.5 in |
| 0.2 lb |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | ANSI/TIA-568.2-D/568.C-2 | cULus Listed | UL94 V-0 Flammability Rating
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
NSC6OR05
Brand
Hubbell Wiring
Model
NSC6OR03
Brand
Hubbell Wiring
Model
NSC6GY07
Brand
Hubbell Wiring
Model
NSC6OR07
Brand
Hubbell Wiring
Model
NSC6GN07
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 17X2540LI |
| Brand | Rocky Mountain Twist |
| Model | 95004603 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | C84 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | BMT39 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FT-206-H-PBT |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | FASCDSS6OR |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/