Hubbell GFSMCB208203P is a GFCI receptacle rated 20A at 208V AC. This 3-pole circuit breaker device is designed for 3-phase applications, providing ground fault protection in industrial and commercial environments.
MODEL GFSMCB208203P
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Prices are subject to change
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20A
Voltage
208V AC
Specifications
| GFCI Product Type | |
|---|---|
| GFCI Sensing Module Item | Sensing Module Circuit Breaker |
| Sensing Module Circuit Breaker Voltage | 208V AC |
| Sensing Module Circuit Breaker Amperage | 20A |
| Sensing Module Circuit Breaker Poles | 3 Pole |
| Trip Level | 4-6 mA |
| Trip Time | 0.025 seconds |
| Frequency | 60Hz |