WEG ACW125W-FTU30-3 is a 3-pole thermal-magnetic circuit breaker from the ACW125W series, rated for 30A and a 65kA interrupting capacity. This control device features a thermal overload element for protection against sustained overcurrents and a magnetic trip for instantaneous response to short circuits. It is designed for panel mounting in industrial and commercial electrical distribution systems to provide reliable branch circuit protection for motors and equipment.
MODEL ACW125W-FTU30-3
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Prices are subject to change
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Specifications
| Thermal Setting | 30 |
|---|---|
| Magnetic Setting | 400 |
| Short Circuit Interrupting Capacity 480 VAC | 65 k A |
| Short Circuit interrupting capacity 600 VAC | 14 k A |