UMBW-1D2-1.6
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG UMBW-1D2-1.6 is a two-pole miniature circuit breaker (MCB) rated for 1.6A at 277/480VAC. It features a D-type tripping curve for applications with high inrush currents, such as motors and transformers. This UL1077 recognized supplementary protector is designed for branch circuit protection in control panels, industrial equipment, and machinery, providing reliable overload and short-circuit protection.
MODEL UMBW-1D2-1.6
Max voltage
277/480 VAC
Number of poles
2 poles
Rated current
1.6 A
Trip curve
D
UL1077
The UMBW has a range from 1 to 63 Amps, available in 1,2, 3 poles, and B, C, D trip curves. Single pole and multi-pole thermal-magnetic miniature circuit breakers (MCBs) are in accordance with EN 60947-2, UL 1077 and UL 489 for DIN rail mounting with toggle actuation, visual status indication, and high interrupt capacity. A positively trip-free snap action mechanism ensures reliable switching behavior. A range of trip characteristics and add-on accessories make the UMBW suitable for a variety of applications.
  • UL1077 equipment protection;
  • 17.5mm width per pole;