UMBW-4C2-13
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The WEG UMBW-4C2-13 is a 13A, 480V miniature circuit breaker (MCB) designed for branch circuit protection. This 2-pole breaker features a C-curve trip characteristic for standard applications, is UL489 listed, and is rated for 277/480V AC systems. It provides reliable overcurrent and short-circuit protection in industrial control panels, motor control centers, and commercial electrical distribution equipment.
MODEL UMBW-4C2-13
Returnable: See conditions
Max voltage
277/480 VAC
Number of poles
2 poles
Rated current
13 A
Trip curve
C
Type
Thermal-magnetic
UL approval
UL489
The UMBW has a range from 1 to 63 Amps, available in 1,2, 3 poles, and B, C, D trip curves. Single pole and multi-pole thermal-magnetic miniature circuit breakers (MCBs) are in accordance with EN 60947-2, UL 1077 and UL 489 for DIN rail mounting with toggle actuation, visual status indication, and high interrupt capacity. A positively trip-free snap action mechanism ensures reliable switching behavior. A range of trip characteristics and add-on accessories make the UMBW suitable for a variety of applications.
  • UL1077 equipment protection;
  • 17.5mm width per pole;