HBL18300FBL
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL HBL18300FBL
each
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 9
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
300 A
Current / amperage rating
300 A
Series
Series 18
Style
Female
Voltage rating description
600V AC/DC
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL18300FBL
UPC: 783585539393 | UNSPSC: 39121402 | GTIN: 00783585539393
Wiring Connectors > Single Pole/Cam Plugs & Connectors > Single Pole Plugs
Wiring Device-Kellems In-Line Plug, Female Standard, Series: 18 Series, 600 VAC, 250 VDC, 300 A, 2 to 2/0, 4 to 4/0 AWG Cu Wire, Screw, Brass Contact, Composite/TPE Housing, Cord/Panel/Surface Mount, 1-Pole, 1-Wire, Blue, 1.85 in Dia x 6.77 in L
Features:
  • Double set screw for the highest performance and coolest running connection
  • Keyed nylon interior for ease of assembly
  • Ribbed thermoplastic elastomer body for a greater hold when plugging and unplugging the device
  • Non-metallic retaining screw for user safety
  • UL type 4X environmental rating suitable for extreme outdoor conditions
  • Ball nose version
Specs:
  • Series: 18 Series
  • Type: Female Standard
  • Color: Blue
  • Specifications: 1-Pole, 1-Wire
  • Dimensions: 1.85 in Dia x 6.77 in L
  • Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC
  • Amperage Rating: 300 A
  • Mounting Type: Cord/Panel/Surface
  • Housing Material: Composite/TPE
  • Connection Type: Screw
  • Wire Size: 2 to 2/0, 4 to 4/0 AWG Cu
  • Contact Material: Brass
Packaging:
  • Length: 9.2 in
  • Width: 8.1 in
  • Height: 2.0 in