HBL160M240B
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL HBL160M240B
each
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
8-13
Yes
Electrical Ratings
240 VAC
Frequency Rating
50/60 Hz
Number of Poles
5
Peak Surge Current
160 kA
Phase
3
Short Circuit Current Rating
200 kA
Wire Size
10 to 2 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL160M240B
UPC: 783585570501 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585570501
UPS & Power Conditioning > Surge Protective Devices > Surge Panel Protectors
Wiring Device-Kellems SpikeShield® Surge Protective Module, Branch Service, 240 VAC Electrical Rating, 50/60 Hz Frequency, 3 ph, 5 Pole, 10 to 2 AWG Wire, 200 kA Short Circuit, 160 kA Peak Surge Current, Audible Alarm/Green LED/Red LED Indicator, Environmental Conditions: -20 to 149 deg F Operating, NEMA 1 Enclosure, 20.32 in H x 11.04 in W x 5.32 in D Dimensions
Features:
  • Improved performance through the use of a low impedance bus bar design
  • Surge counter included in all units
Specs:
  • Type: Branch Service
  • Dimensions: 20.32 in H x 11.04 in W x 5.32 in D
  • Frequency Rating: 50/60 Hz
  • Wire Size: 10 to 2 AWG
  • Enclosure Type: NEMA 1
  • Indicator Type: Audible Alarm/Green LED/Red LED
  • Electrical Ratings: 240 VAC