CSW30-BC3
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The WEG CSW30-BC3 is a 30mm diameter mushroom head pushbutton from the CSW30 series of industrial control devices. This momentary contact operator features a yellow actuator for emergency stop or general function identification. Constructed with an aluminum housing, it is designed for panel mounting in control stations and machinery requiring a robust, tactile interface.
MODEL CSW30-BC3
BRAND
WEG
each
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Actuation form
Pulsator
Actuation signaling
Not contain
Angle between positions
0.0
Application duty
Normal duty
Certification
CE
Color
Yellow
Degree of protection
IP66
Emergency button monitoring
Not contain
Front coating
Uncoated
Front color
Yellow
Front type
Mushroom
Handle operation
Not applicable
Lamp type
Not applicable
Lamp voltage
Number of positions
0.0
Potentiometer resistance
Potentiometer turns
Product
Pushbutton
Specific function
Without lettering
Type
Non illuminated mushroom
Voltage class
600.0
Mushroom (40 mm Head)
Specifications
CertificationsCE, UL for US and Canada
FeaturesNEMA4, IP65 Rated. Fits1-13/64 (30.5 mm) hole without notch required. Contact blocks snap-in (fast&easy assembly). LED lamps with built-in leakage protection. Same simple part numbering system as 22 mm series.