We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
25172 Ergo-Fold Fold-up Set Hex Key Series 7pc. 2MM-8MM
MODEL 25172
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$16.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 25172
UPC: 037516251725 | UNSPSC: 27111700 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Key Sets
Eklind Key Set, Series: Ergo-Fold, Measurement System: Torx, 7 Piece, Torx Drive, 2 to 8 mm Hex, Ergonomic Grip/Fold-Up Handle Handle, Specifications Met: ANSI B18.3, Black Oxide
Features:
- High quality, industrial grade, professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Color coded blue for metric
- Fold-up sets include a variety of popular sizes in one convenient handle to keep you from losing individual keys
- Fold a key out to a right angle to get maximum leverage
- Fold a key out completely to operate like a screwdriver
- Eklind Ergo-Fold fold-up sets have a hard plastic shell that is stronger than steel and a soft plastic over mold for comfort, slip resistant and safety
- The ergonomic shape fits comfortably in your hand
- Eklind ball-hex keys will drive a fastener at up to a 30 degree angle
Specs:
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
|---|---|
| Handle Type | Ergonomic Grip/Fold-Up Handle |
| Hex Size Range | 2 to 8 mm |
| Drive Type | Torx® |
| Measurement System | Torx® |
| Finish | Black Oxide |
| Number of Pieces | 7 |
| Series | Ergo-Fold™ |
Packaging:
| Length | 8.5 in |
|---|---|
| Width | 1.88 in |
| Height | 1.5 in |
Certifications/Standards:
US Federal Spec GGG-K-275D
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | PL2C |
| Brand | Eklind |
| Model | 64611 |
| Brand | Eklind |
| Model | 13281 |
| Brand | Coilhose |
| Model | 640S-DL |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C64231 |
| Brand | JET Tools |
| Model | 894107 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/