VANLED20FFR/PCS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED20FFR/PCS Vandal-Resistant LED Fixture delivers 3,039 lumens at 20W with 133.3 lm/W efficacy. Features a vandal-resistant polycarbonate frosted flat lens, die-cast aluminum housing, IP66 rating, and 120V swivel photocell. Suitable for wet locations, UL listed, DLC listed for canopy lighting. 100,000-hour L70 lifespan. Equivalent to 100W metal halide.
MODEL VANLED20FFR/PCS
Returnable: See conditions
120V
0.20A
208V
0.11A
240V
0.10A
277V
0.09A
Color Accuracy
84 CRI
Color temp
5000
Driver
0.09A
Efficacy
133.3
Finish
Bronze
Height
6.3
Length
13.6
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Lumens
3,039 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Photocell
120V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
Power Factor
97.6% at 120V, 95.7% at 277V
Rated Power
20W
Rated power
22.8
THD
13.92% at 120V, 10.41% at 277V
Volume
0.68
Wattage Equivalency
Equivalent to 100W Metal Halide