VANLED20Y/PCS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED20Y/PCS Vandal-Resistant LED Fixture delivers 3,106 lumens at 20W with 138.6 lm/W efficacy. The 3000K warm light (83 CRI) is ideal for covered ceiling mount applications. Features a die-cast aluminum housing with vandal-resistant polycarbonate drop lens, IP66 rating, and 120V swivel photocell. Includes 0-10V dimming driver. DLC Listed. 100,000-hour L70 lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED20Y/PCS
Returnable: See conditions
120V
0.20A
208V
0.11A
240V
0.10A
277V
0.09A
Color Accuracy
83 CRI
Driver
0.09A
Efficacy
138.6
Finish
Bronze
Height
6.3
Length
13.6
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare drop lens
Lumens
3,106 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Photocell
120V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
Power Factor
98.8% at 120V, 95.6% at 277V
Rated Power
20W
Rated power
22.4
THD
13.41% at 120V, 9.64% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 100W Metal Halide