VANLED75YF
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED75YF Vandal-Resistant LED Fixture delivers 9,980 lumens at 75W with 140.9 lm/W efficacy. Features a 3000K warm color temperature, 84 CRI, and IP66-rated die-cast aluminum housing with polycarbonate lens. Includes 0-10V dimming driver, 100,000-hour L70 lifespan, and DLC Listed for canopy lighting. Equivalent to 250W metal halide.
MODEL VANLED75YF
Returnable: See conditions
120V
0.63A
208V
0.36A
240V
0.32A
277V
0.27A
Color temp
3000
Driver
0.27A
Efficacy
140.9
Finish
Bronze
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
9,980 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.77% at 120V, 95.9% at 277V
Rated Power
75W
Rated power
70.8
THD
2.52% at 120V, 5.69% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 250W Metal Halide