WBLEDR18/PCS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB WBLEDR18/PCS is an LED sconce with a round architectural design. It delivers 1,865 lumens at 18W (107.8 lm/W) with 5100K cool white light and 71 CRI. The die-cast aluminum housing and polycarbonate lens are UL listed for wet locations. Includes a 120V swivel photocell. DLC listed (PM5PMNBC) with a 100,000-hour L70 lifespan and a 5-year warranty.
MODEL WBLEDR18/PCS
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.24A
BUG Rating
B1 U3 G2
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
71 CRI
Color Consistency
5-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color temp
5100
DLC Listed
PM5PMNBC
Driver
0.12A
Efficacy
107.8 lm/W
Finish
Bronze
Gaskets
High-temperature silicone gaskets seal out moisture gaskets seal out moisture
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Housing
Reinforced Die-cast Aluminum
Input Wattage
17.5
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Long-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Lens
Polycarbonate lens
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Lumens
1,865 lm
Mounting
Die-cast aluminum wall bracket with five (5) 1/2" conduit openings with plugs
Patents
The design of WBLED is protected by patents in US, Canada & China
Photocell
120V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
Power Factor
99.5% at 120V, 89.7% at 277V
Rated Power
18W
Rated power
17.3
Reflector
Vacuum-metalized polycarbonate
THD
6.5% at 120V, 10.4% at 277V