WPLEDC52W/D10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB WPLEDC52W/D10 LED Wall Pack delivers 7,406 lumens at 129 lm/W with 52W input. Cutoff (7.5°) optics, 5000K cool white, 72 CRI, and 0-10V dimming. Precision die-cast aluminum housing with tempered glass lens. UL listed for wet locations, BUG B1 U1 G1. 100,000-hour L70 lifespan. Equivalent to 250W metal halide.
MODEL WPLEDC52W/D10
Returnable: See conditions
120V
0.52A
208V
0.37A
240V
0.32A
277V
0.28A
BUG Rating
B1 U1 G1
Color Consistency
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color temp
5000
Cutoff
Cutoff (7.5)
DLC Listed
P0000170R
Driver
Constant Current
Efficacy
129 lm/W
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-52 results and TM-21 calculations
Lumens
7,406 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.1% at 120V, 97.2% at 277V
Rated Power
52W
Rated power
57.4
Surge Protection
6kV
THD
5.68% at 120V, 7.56% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 250W Metal Halide