We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 03012ST3HIE326T-W22 is a 30 HP, 1200 RPM, three-phase severe duty motor built to IEEE 841 standards. This NEMA Premium efficiency (IE3) motor features a 575V, 60Hz rating, a 326T cast iron frame, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is designed for demanding industrial applications with Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 03012ST3HIE326T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,769.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
324/6T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 132 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 324/6T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 28. 6 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 12. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 324/6T |
| Full Load Amps | 28. 6 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84117T-5
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | B932S000034-IN |
| Brand | Stearns |
| Model | 901000700 |
| Brand | StrongHold |
| Model | T6036-4DB-KL-MT |
| Brand | Coilhose |
| Model | PU316-20-R |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more