We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 02018ET3E256TC-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase, totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor. This 20 HP, 1800 RPM motor features a 256TC NEMA frame with a C-face mount, cast iron W22 construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, IP55 enclosure protection, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability for constant torque operation with a 20:1 speed range.
MODEL 02018ET3E256TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,035.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
254/6T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 58. 7 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 53. 3-48. 2/24. 1 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 20. 0/10. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 53. 3-48. 2/24. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM2334T
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 55 X 72 X 10 MM |
| Brand | SMC |
| Model | ARG40K-N04BG1-Z-B |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | B932S000011-IN |
| Brand | E-T-A |
| Model | 2210-S221-P1M1-Z241-0.2A |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more