We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 03012ET3E326T-W22 is a 30 HP, 1200 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor with a 326T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features a 208-230/460V dual voltage rating, 60 Hz operation, cast iron construction, and a 1.15 service factor. It is IEEE 841 compliant, Class I Div 2 certified, and suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 03012ET3E326T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$5,050.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
324/6T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 132 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 324/6T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 79. 2-71. 6/35. 8 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 32. 0/16. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 324/6T |
| Full Load Amps | 79. 2-71. 6/35. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4117T
Brand
Marathon Electric
Model
GT1032A
Brand
Baldor
Model
ECP4117T
Brand
Teco-Westinghouse
Model
QT0306
Brand
Baldor
Model
EM4117T-G
Brand
Baldor
Model
ECP4117T-4
| Brand | Boston Gear |
| Model | TWF113A-200-DM5 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBT0218ZP |
| Brand | Pramet |
| Model | 6800836 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more