We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The WEG 10009ET3G445T-W22 is a 100 HP, 900 RPM, three-phase motor featuring a 445T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor meets NEMA Premium (IE3) efficiency standards and is constructed with a cast iron frame for severe duty applications. It operates on 460V PWS at 60Hz, offers a 1.15 service factor, and includes Class F insulation.
MODEL 10009ET3G445T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$24,019.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5T
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
890
Voltage
460
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 582 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 444/5T |
| RPM | 890 |
| Full Load Amps | 127 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | 63 dB(A) |
| No load current | 56. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 0 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5T |
| Full Load Amps | 127 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | D492XL075 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 10MXC0 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GRG8210008.00 |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | SBFL204EKG5 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 743.1-32-M42X1.5-AS |
| Brand | Coilhose |
| Model | PE106-100N |