We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 15018ET3G445T-W22 is a 150 HP, 1800 RPM, three-phase motor with a 445T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor features NEMA Super Premium (IE4) efficiency, a 460V PWS voltage rating, and a 1.15 service factor. It is constructed with a cast iron frame for severe duty applications, includes Class F insulation, and is inverter duty rated for 20:1 constant torque speed range.
MODEL 15018ET3G445T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$15,503.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5T
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 150 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 437 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 444/5T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 170 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 73 dB(A) |
| No load current | 58. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 150 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5T |
| Full Load Amps | 170 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP4406T-4
Brand
Baldor
Model
EM4406T-4
| Brand | Coilhose |
| Model | NC0510-1000K |
| Brand | Turck |
| Model | NI30-Q130-VP4X2-B2141 |
| Brand | Turck |
| Model | NI15-P30-RZ3X-B2131 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more