We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 35018ET3GRB449T-W22 is a 350 HP, 1800 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 449T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 460V PWS power and features roller bearings for belt-driven applications. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 35018ET3GRB449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$32,500.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
447/9T
HP
350
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 350 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1019 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 447/9T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 394 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 125 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 350 HP |
|---|---|
| Frame | 447/9T |
| Full Load Amps | 394 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Bando |
| Model | 100-S4.5M-518 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 23040EMW33C3 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 4/SPC450-3535 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more