WEG E13218EP3Y315SMF3-W2 is a 132 kW (approximately 177 HP) IEC metric three-phase motor with a synchronous speed of 1500 RPM. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features a 315SMF3 cast iron frame, NEMA Premium (IE3) efficiency, and is rated for 380-415V export voltage. Designed for severe duty applications, it offers IP55 protection, Class F insulation, and is suitable for inverter duty operation.
MODEL E13218EP3Y315SMF3-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Prices are subject to change
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315S/M
HP
175
Hz
50
Phase
3
RPM
1500/1800
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 175 HP |
|---|---|
| kW | 132 kW |
| RPM | 1500/1800 RPM |
| NEMA Frame | 315 S/M |
| Mult. Symbol | T1 |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 224 |
| Fl-efficiency | 95.2% |
| 'C Dimension | 50.157 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |