We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3714T-5BG is a 10 HP, 1770 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 215T frame (5.25 inch shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 575V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for demanding applications like pumps, fans, and conveyors. It includes a shaft ground ring (-BG suffix) for use with variable frequency drives.
MODEL EM3714T-5BG
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,741.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
See all of our 10 HP 215T Motors
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 215T |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 10.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 575.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | UR CSA CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 9.600 A @ 575.0 V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.7 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 9.6 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 14 AWG |
| Motor Type | 3752M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 20.51 IN |
| Power Factor | 85 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1770 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
Brand
Baldor
Model
EM3714T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3714T-58
Brand
Baldor
Model
EM3714T
Brand
Baldor
Model
EM3714T-G
Brand
Baldor
Model
EM3714T-8
| Brand | RAB Lighting |
| Model | GN1LED13NAD11B |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/