We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM2515T-CI is a 20 HP, 1765 RPM, 3-phase, 60 Hz NEMA Premium Super-E general purpose motor with a 256T frame (6.25 inch shaft height) and an Open Drip Proof (ODP) enclosure. It features a 1.15 service factor, Class F insulation, NEMA Design B torque, and operates on 208-230/460V. This foot-mounted (F1) motor is designed for industrial applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM2515T-CI
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,350.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
256T
Frame Material
Iron
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
281
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
22.37 in
Phase
3
Power Factor
84
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09D001Y363G2 |
| Frame | 256T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0946M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0946M |
| Elec. Spec | 09WGY363 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09D01 |
| Layout | 09LYD001 |
| Frame | 256T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 3/8/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2515T-CI
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09D001Y363G2 | BALDOR/OZARK | 3/8/2010 | 46M 4P OPEN HOR 256T SE |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2515T-CI |
| SPEC. | 09D001Y363G2 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 48/24 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 256T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 84 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 49 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | OPEN |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 60 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 8. 5 Amps |
| Break-Down Torque | 190 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 433 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 100 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 46°C |
| Locked-Rotor Torque | 110 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 56°C |
| Starting Current | 164 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 52 | 74 | 83 | 87 | 89 | 89 | 88 |
| Efficiency | 87. 4 | 91. 9 | 92. 8 | 93 | 92. 2 | 91. 4 | 92. 4 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1784 | 1775 | 1767 | 1757 | 1748 | 1761 |
| Line Amperes | 10. 2 | 13. 7 | 18. 2 | 23. 1 | 28. 5 | 34. 2 | 26. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA191855 | SA 09D001Y363G2 | 1 EA |
| RA179511 | RA 09D001Y363G2 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| 09CB3000SP | CONDUIT BOX CAST | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW1001A08 | WASHER, #8 SPLT LK, ZN | 3 EA |
| 09EP1200A01 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN3816K52 | 3/8-16 X 3-1/4 HEX HEAD CAP SCREW GRD 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| HW1001A08 | WASHER, #8 SPLT LK, ZN | 3 EA |
| 09EP1201A01 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN3816K52 | 3/8-16 X 3-1/4 HEX HEAD CAP SCREW GRD 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| 09AD2000A01 | AIR DEFLECTOR, 309 OPEN | 1 EA |
| 12XN0832A12 | 8-32 X 3/4 HEX HD SCREW | 3 EA |
| 11XW1032A12 | #10-32 X. 75 HX WASHER HEAD | 3 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| 09AD2000A01 | AIR DEFLECTOR, 309 OPEN | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005E02 | SPL CONN. DIA. /WARN. LABEL(LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 09PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
EM2515T-5BG
Brand
Baldor
Model
EM2515T-8G
Brand
Baldor
Model
EM2515T-CI
Brand
Baldor
Model
EM2515T-58
Brand
Baldor
Model
EM2515T-12
| Brand | MRO Supply |
| Model | D210282 |
| Brand | Bondhus |
| Model | 15749 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 13MHHM800WNH |
| Brand | MRO Supply |
| Model | FS0318-08 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/