We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EHFM2531T is a 25 HP, 1760 RPM, 3-phase HVAC duty motor with a NEMA 284T frame (7.00 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. Designed for air handling units, chillers, and cooling tower applications, it features F2 mounting (foot mounted with conduit box on the right) and operates on 60 Hz. This motor is part of Baldor's HVAC product family, engineered for reliable performance in commercial and industrial ventilation systems.
MODEL EHFM2531T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,337.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
284T
Frame Material
Steel
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
320
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
25.06 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 25 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 40J100X793G1 |
| Frame | 284T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 4050M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 782673 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4050M |
| Elec. Spec | 40WGX793 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 40J100 |
| Layout | 40LYJ100 |
| Frame | 284T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 1/22/2013 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/11/2013 |
| Leads | 9#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHFM2531T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 40J100X793G1 | BALDOR/COLUMBUS | 1/23/2013 | 50M 4P OPSB HOR 284T F2 SE | |
| 40J100X793G1 | BALDOR/OZARK | 1/23/2013 | 50M 4P OPSB HOR 284T F2 SE | |
| 40J100W273G1 | BALDOR/OZARK | 10/25/2010 | 46M 4P OPSB HOR 284T F2 SE | |
| 40J100W943G1 | BALDOR/OZARK | 6/22/2006 | 46M 4P OPSB HOR 284T F2 SE |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHFM2531T |
| SPEC. | 40J100X793G1 |
| HP | 25 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMPS | 60/30 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 284T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93. 6 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6311 |
| ODE | 6309 |
| AUTO | |
| MANUAL | |
| NONE | |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 74 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 12. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 216 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 299 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 88. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 28°C |
| Locked-Rotor Torque | 121 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 34°C |
| Starting Current | 190 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 46 | 68 | 78 | 82 | 84 | 83 | 83 |
| Efficiency | 89. 6 | 93 | 93. 8 | 93. 6 | 93. 1 | 92. 3 | 93. 3 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1787 | 1781 | 1774 | 1766 | 1757 | 1769 |
| Line Amperes | 14. 3 | 18. 6 | 24 | 30. 4 | 37. 2 | 44. 9 | 34. 5 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA257413 | SA 40J100X793G1 | 1 EA |
| RA244197 | RA 40J100X793G1 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA |
| 40CB4000A01 | CONDUIT BOX 40, STAMPED | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 40EP3200A02 | STD FREP OPEN 309 BRG | 1 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 40EP3200B31 | PUEP OPEN 311 BRG W/SH GND MTG | 1 EA |
| 84XN0540J08 | 5-40 X 1/2' SHCS, BLACK OXIDE | 2 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 8 EA |
| 39CB4500A01 | CONDUIT BOX LID 39, STAMPED, AUTOPHORETI | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 2 EA |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 2 EA |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 2 EA |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA |
| HA3154A04 | THRUBOLT STUD 3/8-16 X 18. 750 | 4 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 07 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2531T
Brand
Marathon Electric
Model
GT0065
Brand
Baldor
Model
EFM2531T
Brand
Baldor
Model
EHM2531T
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | DVF-A25GE |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/