We never sell your data to third parties
WEG 03036ET3Y200L-W22 is a 30HP, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor in a 200L IEC metric frame. This W22 platform TEFC motor features a 460/380-415/660-690V dual voltage rating for 50/60Hz operation, cast iron construction, IP55 enclosure, and Class F insulation.
MODEL 03036ET3Y200L-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,340.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
200L
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
380/415/460/660/690
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 58. 1 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 200L |
| RPM | 3565 |
| Full Load Amps | 47. 1 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 76 dB(A) |
| No load current | 18. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 3 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 200L |
| Full Load Amps | 47. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Remco Products |
| Model | 6962MD5 |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 313561 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more