We never sell your data to third parties
Baldor VECP3587T is a 2 HP, 1755 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation for demanding applications in pumps, fans, and compressors. It operates on 208-230/460V at 60 Hz with F1 (foot mounted) configuration and includes a 5-year warranty.
MODEL VECP3587T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,371.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Iron
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
75
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
14.57 in
Phase
3
Power Factor
76
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 05F006X009G1 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 75. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0535M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | H |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783715 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0535M |
| Elec. Spec | 05WGX009 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 05F006 |
| Layout | 05LYF006 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 12/29/2008 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VECP3587T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 05F006X009G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/22/2009 | 35M 4P TEFC VER 145TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05F006W649G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/28/2008 | 32M 4P TEFC VER 145TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05F006W710G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/8/2006 | 33M 4P TEFC VER 145TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05F006W649G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/25/2006 | 32M 4P TEFC VER 145TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05E143W649 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/12/2002 | 32M 4P TEFC VER 145TC CP SP#32-6 |
| Nameplate No. | NP2069E |
|---|---|
| CAT. NO. | VECP3587T |
| SPEC. | 05F006X009G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 6. 1-5. 6/2. 8 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 88. 5 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6. 01 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 64 Amps |
| Break-Down Torque | 26. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6. 46 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 20. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 38°C |
| Locked-Rotor Torque | 21. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 47°C |
| Starting Current | 25 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 54 | 67 | 75 | 80 | 83 | 78 |
| Efficiency | 80 | 86. 9 | 88. 5 | 88. 6 | 87. 9 | 86. 8 | 88. 2 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1779 | 1768 | 1756 | 1743 | 1729 | 1748 |
| Line Amperes | 1. 74 | 2. 01 | 2. 39 | 2. 83 | 3. 34 | 3. 88 | 3. 14 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA155729 | SA 06H480W109G1 | 1 EA |
| RA144358 | RA 06H480W109G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 06CB1000A02G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1016 | LEAD SEPARATOR GASKET - 305/306 C. P. MOTO | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP1100B73G | FREP 6206, GRSR, RLF, . 25-20 FH HOLES @. 50 | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 36EP1300A48G | SPL PU 206 BRG. 182-4TC W/GREASER & RELI | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| 10XN2520A24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD X | 4 EA |
| HA3101A34 | THRUBOLT- 1/4-20 X 10. 375 | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH1001A02G | FAN HOUSING MACH, W/GRAY EPOXY | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 36FH4500A10 | DRIP/FAN COVER, W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 12XF0832A06 | 8-32 X 3/8 TYP HX SL | 4 EA |
| 06CB1502A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 06GS1003 | GASKET, KOBX LID, 1/8' THICK BLACK NEOPR | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HA1005A22 | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, GM | 1 EA |
| HW4600B36SP | V-RING SLINGER 1. 188 X 1. 690 X 0. 240 | 1 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 028 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
VECP3587T-4
Brand
Baldor
Model
VECP3587T
| Brand | MRO Supply |
| Model | D101472 |
| Brand | PIP |
| Model | HVY710HSNF/XS |
| Brand | MRO Supply |
| Model | ACP-S7-S6 |
| Brand | Turck |
| Model | BI4-GT12H-ADZ32X-B3131 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/