We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 140823.00 10 HP, 3535 RPM three-phase washdown duty motor with 215TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Features rolled steel frame, Class F insulation, and ball bearings. Designed for harsh washdown environments requiring corrosion resistance.
MODEL 140823.00
$2,272.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
309
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
91.7
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
KW
7.5
Number of Poles
2
Opp. Drive End Bearing Size
206
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Shaft Diameter
1.375
Shaft Length
3.38
Voltage
230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 140823.00
UPC: 691720980095 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, 10 hp, 230/460 VAC, 23.6/11.8 A, 60 Hz, 3 ph, 3535 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 215TC Frame, 1.38 in Dia x 3.38 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 14.9 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 21.82 in L x 12.92 in W x 11.64 in H
Features:
- USDA approved epoxy painted motors
- NEMA motors
- Double lip contact seals and V-ring seals used for shaft seals
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 21.82 in L x 12.92 in W x 11.64 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 23.6/11.8 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3535 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 215TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 10 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 14.9 ft-lb |
| Shaft Size | 1.38 in Dia x 3.38 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
3 Years
Brand
Baldor
Model
CEWDM3711T
| Brand | Nord Gear |
| Model | 80LP/4 CUS 56C TW 203843930-100 |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK1SM40AZD-100-56C-HOLLOW |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK172.1XF N56C-80LP/4 CUS 56C TW |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK22-90LP/4 CUS TW F |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 9326-10-08-08 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/