We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik 8410-0696 SYMMETRICAL SEAL 8400 SERIES NITRILE 80 DURO BEVELED LIP U-CUP INCH
MODEL 8410-0696
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$54.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cross Section Shape
U-Shape
Domestic/Import
Import
Durometer
80
I.D.
6.967 in
Material
Nitrile
O.D.
7.585 in
Series
8400
Temperature Rating
-40 to 212 deg F
Width
0.312 in
Dichtomatik Dichtomatik 8410-0696
UPC: | UNSPSC: 31410000 | GTIN:
Gaskets & Packing > Seals > U-Cups
DICHTOMATIK U-Cup Seal, Series: 8400, 6.967 in ID, 7.585 in OD, 80 Durometer, 0.312 in Width, U-Shape Cross Section, -40 to 212 deg F, Nitrile, Import
Features:
- Low friction performance in rod or piston applications assures easy movement without excessive drag
- Easy assembly: Stretches or snaps into place resulting in lower assembly costs
- 1250 psi pressure rating
Specs:
| Cross Section Shape | U-Shape |
|---|---|
| Durometer | 80 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 6.967 in |
| Outside Diameter | 7.585 in |
| Material | Nitrile |
| Width | 0.312 in |
| Series | 8400 |
Packaging:
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NPJ23I |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | C285 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02156462UL |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | PL025X050AD |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02070233UL |
| Brand | Timken |
| Model | 24854-2083 |
SKU: 1457281
Great product easy ordering
Ordering was easy products were correct and all was a great experience
Read moreSKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/