We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The Dichtomatik ST145S is a PTFE solid backup ring designed to prevent O-ring extrusion in high-pressure static and dynamic sealing applications. PTFE backup rings offer excellent chemical resistance and a wide temperature range from -100°F to +500°F. Suitable for use in hydraulic and pneumatic systems where O-ring anti-extrusion is required.
MODEL 75089345
This vendor has a minimum order quantity of 13. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (3 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$4.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(3 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 13
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dash Number
145
Domestic/Import
Import
I.D.
2-9/16 in
Material
PTFE
O.D.
2-3/4 in
Temperature Rating
-65 to 500 deg F
Thickness
0.029 in
Type
Solid
Width
0.089 in
Dichtomatik Dichtomatik ST145S
UPC: | UNSPSC: 30181800 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > Backup Rings
DICHTOMATIK Back-Up Ring, Solid, 2-9/16 in Inside Dia, 2-3/4 in Outside Dia, 0.089 in W, 0.029 in Thickness, Dash Number: 145, -65 to 500 deg F, PTFE, Import
Specs:
| Dash Number | 145 |
|---|---|
| Temperature Rating | -65 to 500 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 2-9/16 in |
| Outside Diameter | 2-3/4 in |
| Material | PTFE |
| Thickness | 0.029 in |
| Width | 0.089 in |
| Type | Solid |
Packaging:
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read more| Brand | Balax |
| Model | 91060-00T |
| Brand | Palmgren |
| Model | 9682418 |
| Brand | Balax |
| Model | 41350-00T |
| Brand | Balax |
| Model | 11525-00T |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreSKU: 1460707
Great support of delivery
Thanks! for the help you gave me for the Delivery Next Day!
Read moreSKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/