We never sell your data to third parties
Climax Metal M2C-28 is a metric two-piece clamping shaft collar with a 28 mm bore. It is made of steel with a black oxide finish. The collar has an outside diameter of 2" and a width of 15 mm. It uses M6 x 16 cap screws to provide uniform clamping pressure without marring the shaft. Suitable for axial positioning in metric shaft applications.
MODEL M2C-28
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$18.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
28 mm
Construction
2-Piece Split
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
2"
Screw Size
M 6 x 16
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
M2C
Width
15 mm
Black Oxide Plated Steel Metric Two-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Easily installed where major disassembly would otherwise be required. Greater axial holding power than set screw or one-piece clamping collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 28 mm |
|---|---|
| OD | 2 in |
| Width | 15. 000 mm |
| Recessed Screw | No |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Steel: M6 x 16 |
| Approximate Weight | 4. 40 oz |
| UPC Code | 044861620281 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4358-0200-100 |
| Brand | US Motors |
| Model | T32C2P18Z |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240179.00 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more