We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal M1C-45 is a metric one-piece clamping shaft collar with a 45 mm bore, made of steel with a black oxide finish. The clamping design provides uniform holding force without marring the shaft. With an OD of 2 7/8" and a width of 19 mm, it is suited for axial positioning in machinery and equipment.
MODEL M1C-45
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$27.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
45 mm
Construction
1-Piece Split
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
2 7/8"
Screw Size
M 8 x 25
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
M1C
Width
19 mm
Black Oxide Steel Metric One-Piece Clamping Collar. Design fully engages the shaft without marring. Greater axial holding power than set screw collars. Effective on hard & soft shafts.
Specifications
| Bore Size | 45 mm |
|---|---|
| OD | 2 7/8 in |
| Width | 3/4 in |
| Recessed Screw | No |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Steel: M8 x 25 |
| Approximate Weight | 12. 90 oz |
| UPC Code | 044861610459 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | H-210 X 45 MM |
| Brand | INA Bearing |
| Model | IR180X195X45 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | NNTR-60-2RSX |
| Brand | Turck |
| Model | NI12U-GT18-ADZ30X2-B3331 |
| Brand | Krylon |
| Model | K05576007 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | BH-1610;PDL449 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more