We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal RC-087-A is a one-piece clamping rigid shaft coupling with a 7/8" bore, made from aluminum. The clamping design provides uniform pressure on the shaft without marring, suitable for light-duty shaft joining applications.
MODEL RC-087-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$33.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
7/8 in
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
1-3/4 in
Overall Length
2 in
Screw Size
5/16-18 UN-3A x 5/16 in
Series
RC Series
Torque Rating
170 in-lb
Aluminum Set Screw Coupling. Traditional cost effective rigid coupling design. Provides torque transmission & alignment.
Specifications
| Bore Size | 7/8 in |
|---|---|
| OD | 1 3/4 in |
| Width | 2. 000 in |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 5/16-18 x 5/16 |
| 5. 30 oz | |
| UPC Code | 044861358832 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | TS-2-SRM |
| Brand | Woodex Bearing |
| Model | WX1000-226 |
| Brand | Stearns |
| Model | 913300200 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more