We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal CC-112-112 is a one-piece clamping rigid shaft coupling with a 1-1/8" bore. The steel body with zinc-plated finish provides corrosion resistance. The split clamping design offers uniform pressure on both shafts for secure, backlash-free connection. Suitable for motion control, conveyor, and light industrial applications.
MODEL CC-112-112
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$67.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/8 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
2-1/8 in
Overall Length
3-1/4 in
Series
CC Series
Torque Rating
175 in-lb
Type
1-Piece Large
Black Oxide Plated Steel One-Piece Clamping Coupling - Recessed Screw Heads. Recessed Screw Head provides an outside surface free of major projections for safety. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 1 1/8 in |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 1 1/8 in |
| OD | 2 1/8 in |
| Length | 3. 250 in |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 1/4-28 x 3/4 |
| Approximate Weight | 34. 70 oz |
| UPC Code | 044861402443 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | JW Winco |
| Model | 751-14-28-M14F-B |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more