1/3V335JA
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive 1/3V335JA is a 1-groove 3V section Quick Disconnect V-belt sheave with a 3.35-inch pitch diameter. It features a JA QD bushing bore and is constructed from cast iron for durability in industrial belt drive applications.
MODEL 1/3V335JA
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
QD Bushed
Bushing Size
JA
Bushing Type
QD
Finish/Coating
Grey Painted Protective Coating
k in
.125 in
Length Through Bore
1 in
OD
3.35 in
Series
3V QD Sheaves
Sheave Construction
Solid
Sheave/Pulley Type
C-1
Type
QD Style Heavy Duty V-Belt Sheaves
Construction:Solid
Bushing:JA
Dimensions:
O.D.:3.35”
P.D.for3VBelt:3.30”
F:11/16”
K:1/8”
L:1”
SKU: 2339474
Masterdrive f 1 3/4" inner qd hub
Used maybe a dozen of these, zero problems. Why pay 50% more for a name brand when these work great?
Read more
SKU: 2339468
Masterdrive qd hubs
Read more
Just what i needed
I needed a very small belt for my rock polisher, and it was just the right size.
Fast
Great price, fast delivery, I struggle greatly with the search engine
Reviews