We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Grove Gear Flexaline GRG-BM826-60-R-56 (catalog GRG8260058.00) is a 60:1 single-reduction worm gear speed reducer with 2.63" center distance. It features a 56C motorized flexible coupling input, 0.75" input diameter, 1.250" right-hand solid output diameter, and a cast iron housing. This IronMan-based Flexaline series reducer offers interchangeable mounting with legacy Flexaline units.
MODEL GRG8260058.00
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$1,169.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 4 days
Returnable: See conditions
Assembly
BM-R
Center Distance
2.6 In.
Center distance (in)
2.63
Center Distance Range
1" thru 3.25"
Gear Drive Reductions
Single
Gear Type
Worm
H-Tap Size
3/8-16 UNC
Height (in)
11.75
Housing material
Cast iron
HP Range
1 to 1-1/2 (< 2)
Input Bore (C Face)
0.625
Input Diameter (in)
0.75
Input Flange
56C
Input HP
1.216
Input HP @ 1750 RPM
1.216
Input RPM
1750
Input Style
3-Piece Coupled
Keyway
3/16 X 3/32
Length (in)
16.00
Max OHL (Output Shaft)
1625
Max Thrust Load (Output Shaft)
2091
Model Code
BM826
Motor Frame Size
56C
Motor HP Rating
1
Mounting Style
No Base
No. of Gear Reductions
Single
Nominal Motor HP Rating to HP @ 1750 RPM
1
Output
Right
Output Diameter (in)
1.250
Output HP
0.835
Output Key
1/4 X 1.75
Output RPM
29
Output Shaft Assembly Code
R
Output Shaft Direction
Right
Output Shaft Orientation
R
Output Style
R
Output Torque
1805
Output Torque Range
1000 to 2500 in lbs
Output type
Solid Shaft
Overhung Load
1625
Paint/Coating
Blue
Product Line
GRG Series - Ironman Worm Gear Reducers
Product Type
Worm Speed Reducer
Ratio
60 to 1
Ratio Range
60-1
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Worm - Right Angle
Reducer Type
Single
Series
GRG Series - Ironman Worm Gear Reducers
Series Code
GRG
Series Style
GRG-BM-R
Series Type
Cast Iron 800 Worm Gear Reducers
Service Factor
1
Shaft Seal Material
Viton
Size
56C
TAP Depth
0.69
Thrust Rating - output shaft
2091
Width (in)
12.25
Regal Beloit Grove Gear&Reg; GRG8260058.00
UPC: 690310041239 | UNSPSC: 26111537 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gear Drives > Right Angle Gear Drives > Non-Helical Worm Right Angle Drives
Grove Gear IRONMAN Worm Gear Reducer, Right Angle Single Reduction, Series: GRG, 60:1 Gear Ratio, 1.216 hp Input, 0.835 hp Output, 1 hp Motor, C-Face Coupled Input, Shaft Output, 5/8 in Dia Input, 1.25 in Dia x 2.73 in L Output, 29 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 1805 in-lb Output, 2.63 in Centre Distance, 3/16 x 3/32 in Input, 1/4 x 1-3/4 in Output Keyway, PAG Synthetic Oil Lubrication, No Base Mount, Cast Iron
Features:
- One piece cast iron housings with single output cover design, CNC machined for precise component fit and alignment
- Factory filled with premium Mobil Glygoyle 460 PAG lubricant
- Large oil capacity provides positive splash lubrication and superior cooling capability
- FKM double lip seals provide extended life through increased resistance to high temperature, abrasion and chemicals
- The unique quill seal guard protects the input seal from damage during motor installation
- Bronze worm gear chill cast from high quality bronze for maximum strength, lubricity and superior life
- Oversized high speed bearings, positively retained for frequent reversing and start/stop cycles
- Tapered roller bearings on output shaft for high overhung and thrust load capacities
- All units are 100% run and leak tested at the factory to insure that you receive the highest quality product
- Ultimate application flexibility with all angle mounting provisions, the widest selection of accessory bases and flanges and the largest selection of stock reducer styles
- Mounting dimensions are interchangeable with most industry standard reducers
- O-rings on all bearing covers, eliminating gaskets, sealants and leaks
- Oversized steel output shaft provides superior overhung load and torque characteristics
Specs:
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Output Maximum Speed | 29 rpm |
| Centre Distance | 2.63 in |
| Input Type | C-Face Coupled |
| Output Size | 1.25 in Dia x 2.73 in L |
| Input Size | 5/8 in Dia |
| Lubrication Type | PAG Synthetic Oil |
| Torque Rating | 1805 in-lb Output |
| Horsepower | 1.216 hp Input, 0.835 hp Output, 1 hp Motor |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 in Input, 1/4 x 1-3/4 in Output |
| Gear Ratio | 60:1 |
| Output Type | Shaft |
| Mounting Type | No Base |
| Material | Cast Iron |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Series | GRG |
Packaging:
| Length | 16.0 in |
|---|---|
| Width | 12.25 in |
| Height | 11.75 in |
Warranty:
Limited
SKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | SUCNFL207-20C0FG1 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22312 W33 SS |
SKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read more