16AT5/500
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 16AT5/500 AT-Series Polyurethane Timing Belt features an AT5 pitch, 100 teeth, 16 mm width, and 500 mm pitch length. Constructed from high-performance polyurethane for precision drives requiring high torque and backlash-free operation. Suitable for industrial automation and linear motion applications.
MODEL 16AT5/500
Returnable: See conditions
Belt Length50. 0 mm
Pitch CodeAT-5
Width16 mm