40-S2M-284
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 40-S2M-284 Synchro-Link synchronous timing belt with 284mm pitch circumference, 2mm pitch, 4mm face width, and 142 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 40-S2M-284
BRAND
SKU
715017
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 7
Number of Teeth
142
Overall Length
284 mm
Pitch
2 mm
Width
4 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S2M 142 Teeth 2 mm Pitch 284 mm Overall Length 4 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth142
Pitch2 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length284 mm
Width4 mm