2104-8M-85
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 2104-8M-85 Synchro-Link HT high torque synchronous belt with 2104mm pitch circumference, 8mm pitch, 85mm face width, and 263 teeth. HNBR rubber construction with fiberglass tensile cord for precision power transmission in demanding industrial applications.
MODEL 2104-8M-85
BRAND
SKU
719951
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
6
Material
Neoprene
Number of Teeth
263
Overall Length
2104 mm
Pitch
8 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
8M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Tooth Profile
Round Curvilinear
Type
High Torque Drive Synchronous
Width
85 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt High Torque Drive Synchronous Series: 8M 263 Teeth 8 mm Pitch 2104 mm Overall Length 85 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Round Curvilinear Tooth Profile Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
Specs:
Tooth ProfileRound Curvilinear
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth263
Pitch8 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length2104 mm
Width85 mm