2100-14M-55
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 2100-14M-55 HTB Tiger Timing Belt features a 14mm pitch, 2100mm pitch length, and 55mm width. Constructed with neoprene rubber and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring precise synchronization.
MODEL 2100-14M-55
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Length2100 mm
Pitch Code14M
Width55 mm
No. of Teeth150
Approx. Weight2. 50 lbs
SKU: 1996694
Sales
GREAT SERVICE , SHIP FAST THANK YOU
Read more
SKU: 1998145
Jason belts
Read more
Great product
The belt looked great , fast shipping,great product,great communication also
Belt order
ALL WENT WELL FROM START TO FINISH...WILL USE THEM AGAIN.
Recently Viewed
#2208386
ReelCraft 82000 OMS-S HOSE REEL 1/2 X 75FT
Brand Reelcraft
Model 82000 OMS-S
#6375791
Mitsubishi MR-J2M-CN1TBL05M Cable
Brand Mitsubishi Electric
Model MR-J2M-CN1TBL05M
Call for pricing
MagPowr GBA24 BRAKEGLOBALSIZE A24VOLT
Brand MagPowr
Model GBA24
Click for 10% off