1862-14MPT-40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 1862-14MPT-40 Panther Belt. 14mm pitch synchronous belt. Pitch length: 1862mm. Width: 40mm. Number of teeth: 133. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 1862-14MPT-40
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 866 773 2926
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Number of Teeth
133
Pitch
14mm
Pitch Length
1862mm
Width
40mm
Features/Advantages
  • High performance advanced polymer compound for longer belt life
  • Graphite impregnated fabric facing for improved wear resistance
  • Optimized cord for high torque loading
  • Reduced tension decay
  • Jump and shear resistant
  • Shock absorbing
  • Reduced noise
  • Superior performance in HTS, PowerGrip GT2 and RPP sprockets
Applications
Sizes
  • 8M, 14M and 20M pitch from 19" to 195"