14MXT-1120-90
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 14MXT-1120-90 Panther XT Belt. 14mm pitch synchronous belt. Pitch length: 1120mm. Width: 90mm. Number of teeth: 80. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 14MXT-1120-90
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 866 773 2926
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Number of Teeth
80
Pitch
14mm
Pitch Length
1120mm
Width
90mm