1056-8M-50
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1056-8M-50 Synchro-Link synchronous timing belt with 1056mm pitch circumference, 8mm pitch, 50mm face width, and 132 teeth. High torque construction with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 1056-8M-50
BRAND
SKU
718979
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
6
Material
Neoprene
Number of Teeth
132
Overall Length
1056 mm
Pitch
8 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
8M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Tooth Profile
Round Curvilinear
Type
High Torque Drive Synchronous
Width
50 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt High Torque Drive Synchronous Series: 8M 132 Teeth 8 mm Pitch 1056 mm Overall Length 50 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Round Curvilinear Tooth Profile Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
Specs:
  • Tooth Profile:Round Curvilinear
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:132
  • Pitch:8 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:1056 mm
  • Width:50 mm