P28-8M-50-PB
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive P28-8M-50-PB 8M HTD timing belt pulley with 28 teeth and 50mm belt width. Constructed from cast iron for durability in synchronous drive applications. Suitable for use with 8M pitch HTD belts in industrial power transmission systems.
MODEL P28-8M-50-PB
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Pitch (mm)
8
Belt Width (mm)
50
Bolt Circle Diameter
2.25
Bore Diameter
1.50 in
Bore Size
15MM (MPB)
Bore Type
Finished Bore with Shallow Keyway
Bushing Size
SH
Construction
Solid
Finish/Coating
Black Phosphate
Flange OD
3.15
k in
0.39
Keyway Size
3/8 X 1/16
Keyway Type
Shallow Keyway
Length Through Bore
1.3125 in