10/8VP2240
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
TB Woods 10/8VP2240 banded V-belt with 10 ribs, 8V section, and 224" outside length. Each rib has a 1" top width and 7/8" depth. Non-cogged construction for high-torque industrial drives requiring matched multi-rib performance.
MODEL 10/8VP2240
BRAND
SKU
831755
each
Contact supplier for technical support on: 888-829-6637
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Banded
Y
Belt section
8V
Cogged
N
Depth
7/8 in
Depth (per rib)
7/8 in
Length (in)
224.00
Number of bands
10
Number ribs
10
Outside length
224 in
Section
8V
Top width
1 in
Top width (per rib)
1 in
Key Features
Versatile CompatibilitySuitable for a wide range of applications, the 8V section profile allows for compatibility with standard sheaves and pulleys.
Applications
Benefits
SKU: 337299
Sales
I have all good experiences with your staff. Thank you for the support.
Read more
SKU: 337131
Tb woods
Excelent recomiendo 100%
Read more
Didn’t use yet
Great service!
It was all sent perfectly and on time
R8V2240-10
Brand
Timken Belts
Model
R8V2240-10
10/8V2240
Bestorq
Model
10/8V2240
Recently Viewed
Reviews
Sales
Tb woods
Excelent recomiendo 100%