We never sell your data to third parties
WEG 00718ET3H213TC-W22 is a 7.5 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 575V, 60Hz rating. This W22 product line motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, a 213TC NEMA C-face mount frame, and cast iron construction. It is designed for severe duty applications with Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty (20:1 constant torque) when paired with appropriate drives.
MODEL 00718ET3H213TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,069.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213/5T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 0 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 7. 34 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 3. 24 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 1 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 7. 34 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read MoreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more