We never sell your data to third parties
WEG 07536ET3E365JP-W22 is a 75 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 365JP close-coupled pump frame. This W22 product line motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and is rated for 208-230/460V, 60Hz operation. It includes a stainless steel shaft, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is designed for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 07536ET3E365JP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$10,075.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5JP
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 109 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5JP |
| RPM | 3555 |
| Full Load Amps | 181-164/81. 9 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 79 dB(A) |
| No load current | 44. 0/22. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5JP |
| Full Load Amps | 181-164/81. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | Techtop |
| Model | GR3-AL-TF-132SB3-4-B-D-7.5 |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | NAHA207 35MM |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more