We never sell your data to third parties
Baldor VEJMM3211T-8 is a 3 HP, 1760 RPM three-phase electric motor with a 182JM NEMA frame and ODTF (Open Drip Proof, Totally Enclosed Fan Cooled) enclosure. Designed for pump applications, it features a JM close-coupled pump face and extended shaft for direct mounting. This motor operates on 200V at 60 Hz with a standard F1 foot mounting configuration and is suitable for industrial and agricultural pumping systems.
MODEL VEJMM3211T-8
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$715.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
ODTF
Frame
182JM
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
| Enclosure | ODTF |
| Frame | 182JM |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 3.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 200.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | UR CSA CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | No Mounting |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 9.700 A @ 200.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 89.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 9.7 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 16 AWG |
| Motor Type | 3632M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 18.06 IN |
| Power Factor | 75 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Tapped & Key |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 1760 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
Brand
Electra/Grove Gear
Model
R8672231.00
Brand
Baldor
Model
VEJMM3211T-8
Brand
Electra/Grove Gear
Model
R8672237.00
Brand
Baldor
Model
VEJMM3211T
Brand
Baldor
Model
VEFWDM3554T
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/